
Kuntoutussäätiön ja Erilaisten oppijoiden liiton laatima oppimisvaikeussanasto tarjoaa ymmärrettävät ja arjessa toimivat termit oppimisen vaikeuksista puhumiseen koulussa, työelämässä, palveluissa ja mediassa.
Oppimisvaikeussanasto kokoaa ja selkeyttää oppimisen vaikeuksiin liittyvien termien käyttöä. Sanasto on tarkoitettu oppimisen vaikeuksia kokeville sekä heidän kanssaan työskenteleville ammattilaisille, tutkijoille ja viestinnän tekijöille.
Oppimisen vaikeuksiin liittyvä kieli on ollut pitkään hajanaista ja paikoin ristiriitaista. Samoista ilmiöistä on puhuttu eri nimillä eri yhteyksissä, eikä kielenkäyttö ole aina palvellut arjen tilanteita koulussa, työelämässä tai palveluissa. Oppimisvaikeussanaston tavoitteena on tarjota yhteinen, ymmärrettävä ja tilanteeseen sopiva kieli.
Sanasto perustuu tutkimukseen ja kokemukseen
Sanaston tekemisessä on kuultu tutkijoita, kokemusasiantuntijoita, opettajia sekä muita oppimisen ja kuntoutuksen parissa työskenteleviä ammattilaisia.
”Oppimisen vaikeuksista puhutaan opetuksessa, tutkimuksessa, terveydenhuollossa ja erilaisten oppijoiden keskuudessa eri käsittein. Kun yhteinen kieli puuttuu, myös tuen saaminen opinnoissa ja työelämässä vaikeutuu”, toteaa Kuntoutussäätiön Oppimisen ja mielenterveyden tuen kehittämispäällikkö, neuropsykologi Johanna Stenberg.
”On tärkeää tietää, mitä tarkoitetaan, kun puhutaan oppimisen vaikeuksista. Yhteinen sanasto auttaa ammattilaisia, perheitä ja mediaa puhumaan samoista asioista samoilla käsitteillä, mikä lisää tietoa ja ymmärrystä”, sanoo Erilaisten oppijoiden liiton toiminnanjohtaja Sarianna Reinikainen.
”Tällaisen koonnin tarve on ollut mielessä usein ja sanasto tulee vastaamaan moneen tarpeeseen”, iloitsee Mari Ilveskoski, laaja-alainen erityisopettaja.
Termit on yhtenäistetty ja suomennettu
Sanastossa suositaan vähemmän häiriölähtöistä ja arjessa toimivampaa kieltä. Esimerkiksi lukihäiriö-termiä pidetään vanhentuneena, ja sen sijaan sanastossa käytetään lukivaikeutta. Varsinaisten oppimisvaikeuksien nimet on yhtenäistetty siten, että niistä puhutaan vaikeuksina. Lisäksi termit on suomennettu: sanasto suosittaa lukivaikeuden ja matematiikan vaikeuden käyttöä dysleksian ja dyskalkulian sijaan.
Sanastoon on otettu mukaan myös muita oppimiseen vaikuttavia tekijöitä, kuten ADHD, autismikirjo ja kehityksellinen kielihäiriö. Ne eivät ole varsinaisia oppimisvaikeuksia, mutta ne voivat vaikeuttaa oppimista merkittävästi. Termien sisällyttämisen tavoitteena on lisätä yleistä ymmärrystä oppimisen moninaisuudesta.
Oppimisvaikeussanasto on julkaistu ajankohtana, jolloin oppimisen tukea koskevat rakenteet ja käytännöt ovat muutoksessa. Yhteinen ja harkittu kieli on keskeinen edellytys sille, että oppimisen vaikeuksista voidaan puhua ymmärrettävästi, kunnioittavasti ja vaikuttavasti.
Sanasto
Oppimisvaikeussanasto on vapaasti saatavilla osoitteessa: www.oppimisvaikeus.fi/sanasto
Lisätiedot
Johanna Stenberg
Oppimisen ja mielenterveyden tuen kehittämispäällikkö, neuropsykologi
Kuntoutussäätiö
044 781 3186
johanna.stenberg@kuntoutussaatio.fi
Sarianna Reinikainen
Toiminnanjohtaja
Erilaisten oppijoiden liitto
044 300 9693
sarianna.reinikainen@eoliitto.fi

